Studio deFORM sa zameriava na produktový dizajn, nábytok, interiér, dizajn výstav a reklamu.

deFORM

Výtvarníci, filmári, producenti a vydavatelia Ila Beka a Louise Lemoine spolupracujú už vyše 10 rokov a sústreďujú sa na výskum a experimentovanie s novými deskriptívnymi kinematografickými formami vo vzťahu k súčasnej architektúre.

BÊKA & LEMOINE

Nórska umelkyňa Sissel Tolaas je známa predovšetkým vďaka jej extenzívnej a často aj kontroverznej práci s pachmi. Dokázala obnoviť pach prvej svetovej vojny, zachytiť vôňu 52 metropol alebo vyrobiť syr z molekuly kopačky Davida Beckhama. Čo nám o pachoch prezradila v rámci aprílovej edície Clubovky?

SISSEL TOLAAS

V rámci januárovej edície Clubovky sa vo Fachu predstavilo dánske multidisciplinárne štúdio Norm Architects na čele s jej hlavnou architektkou Lindou Korndal. Aký je typický škandinávsky dizajn a prečo v štúdiu často riskujú stratu klienta?

NORM ARCHCITECTS

O svojich zámkoch, kaštieľoch a starých pivovaroch nám prišla porozprávať v rámci Clubovky, sérii neformálnych stretnutí určených pre ľudí s nadšením pre dobrú architektúru a dizajn, ktorá sa každý mesiac koná v priestoroch Fachu.

NATALLIA MAKOVIK

O hľadaní jeho vlastnej cesty, videní a interpretácii každodenných problémov, ktoré sa následne snaží vyriešiť vo svojich dizajnoch, tvrdej práci a postupnom dosahovaní úspechov, sme sa rozprávali v priestoroch Uni Light, partnera talianskej spoločnosti Flos.

MICHAEL ANASTASSIADES

Dizajnérsky pár Charles a Ray Eamesovci, ktorí svojím nábytkom výrazne ovplyvnili imidž domácností minulého, ale už aj tohto storočia, sú akoby stále živí. Na ich nesmrteľnosti má nemalý podiel potomok rodu Eames, vnuk, no najmä hlava, ktorá riadi toto zdedené impérium – Eames Demetrios.

EAMES DEMETRIOS

Nipa Doshi, nežná polovička dizajnérskeho dua Doshi Levien, je priama a rozvážna žena so zjavom indickej princeznej. Počiatočnú "rezervovanosť", ktorú sme najskôr pripisovali únave z cesty, však odhodila bokom hneď, keď sa téma nášho rozhovoru obrátila k dizajnu.

DOSHI LEVIEN

Začínali s idealistickým odhodlaním spraviť niečo proti suchopárnosti švédskej architektúry. Nie však prostredníctvom odmietania toho, čo je typicky švédske, ale premyslenou prácou s mierkou, progresívnym prístupom k materiálom a najmä citlivosťou na lokálne špecifiká.

THAM & VIDEGARD ARKITEKTER

Zo skíc jeho ceruzky sa zrodili dizajnové klenoty súčasnej doby. Interiér ACE hotela v Londýne, olympijská pochodeň, lampa pre Louisa Vuittona či kinetický alumíniový strop v londýnskom Victoria and Albert Museum. Sám svoju prácu nazýva «eklektickou» a do Bratislavy na prednášku v rámci série CLUBOVKA dorazil bez svojho kolegu. Jay Osgerby.

JAY OSGERBY

Vo vašej tvorbe sa neráz objavujú archetypálne tvary. Sú vaším smerovaním, hľadate v nich inšpiráciu? Miestne predpisy si neraz vyžadujú, aby sa stavalo v predpísaných tvaroch. V takom prípade sa snažime prepojiť archetyp domu modernitou. To je tiež dôvod, prečo naše stavby pôsobia veľmi súčasne, pričom akceptujú regionálne určenú formu....

BEVK PEROVIĆ ATHITEKTI

Na začiatku bola duša Mariu Blaisse nie je jednoduché zaradiť do nejakej "škatuľky", pretože práca tejto absolventky Gerrit Rietveld Academy v Amsterdame osciluje medzi voľným umením, architektúrou a dizajnom.

MARIA BLAISSE

Holandský fotograf Iwan Baan nedávno vystúpil na bratislavskej Clubovke, kde ukázal netradičné stavby pochádzajúce od známych architektov, ale aj od neškolených staviteľov.

IWAN BAAN

ORA-ITO (vlastným menom Ito Morabito), "wunderkind" súčasného francúzskeho dizajnu sa narodil 4. apríla 1977 v Marseille. Pochádza z prominentnej umeleckej rodiny, jeho otec Pascal Morabito je známy parížsky dizajnér a klenotník.

ORA ITO

Horizonty podľa scenára Súčasna brazílska architektúra je založená na tradícii europského racionalizmu, na odvážnych modernistických ideáloch aj na juhoamerickej senzitivite. Tieto východiská rezonujú v diele Marcia Kogana.

MARCIO KOGAN

Vaše projekty vyzerajú, akoby ste ich robili s veľkou ľahkosťou, voľne. takmer bez obmedzení. Je to tak? Záleži na tom, čomu hovoríte limity. Samozrejme, nemáme na mysli normy a regulatívy, ktoré rnusíte naplniť. V týchto medziach sa však snažíme opustiť všetky ostatné limity...

JAN DE VYLDER

"Kmotra" Galeristka a vážená autorita nezávislej dizajnérskej scény z Milána, pôvabna Rossana Orlandi, sa počas bratislavskej návštevy (na pozvanie Clubovky) zdôverila magazínu Atrium so svojím príbehom a svojími láskami . A tiež tajnostkársky naznačila, čo chystá do budúcnosti.

ROSSANA ORLANDI

Svoju vlastnú architektonickú kanceláriu ste si založili hneď po ukončení štúdia architektúry v Marseille. Cítili ste potrebu ísť vlastnou cestou? Netužili ste získať praktické skúsenosti pod vedením starších kolegov?

RUDY RICCIOTTI

Premýšľavý Holanďan Piet Oudolf prešiel kus dobrodružnej cesty, kým sa vypracoval na rešpektovaného krajinného dizajnéra. Kto videl jeho práce ako Millenium Park v Chicagu, pochopí, v akej mierke sa Piet Oudolf dokáže pohybovať.

PIET OUDOLF

Pokračujúci prednáškový cyklus Clubovka priniesol do našich kútov ďalšiu pozoruhodnú figúru súčasného dizajnu: v diele Jaimeho Hayóna odhalil čudesné paralely hračkárskej estetiky a opulentnej obsahovej pompy.

JAIME HAYON

V bielom obleku bezchýbneho strihu, s tajuplným tetovaním na predlaktí a širokým úsmevom na tvári hlása Karim Rashid sebavedomú filozofiu demokratického dizajnu.

KARIM RASHID

Na svet sa díva cez dizajnové okuliare. Vysvitlo, že ide o rám, ktorý nosieval jeho starý otec. Pred modernou štýlovosťou si Gaetano Pesce, dizajnér a architekt talianskeho pôvodu žijúci v New Yorku, uprednostnil skôr niečo osobné, k čomu ho viažu osobné putá a tradícia.

GAETANO PESCE

Jerszy Seymour prišiel do Bratislavy na pozvanie Clubovky. V garážach obchodného domu Atrium, kde mu ako rečnícky aj didžejský pult slúžil prevrátený kontajner na odpadky, odprezentoval svoju staršiu ale aj aktuálnu tvorbu.

JERSZY SEYMOUR